logo

Rola ryb, jaką odgrywają one w świecie przyrody, gatunki chronione występujące w Bałtyku i stan ich siedliska – między innymi o tym dowiecie się w sobotę 27 lipca podczas Dnia Ryby w Helu. Impreza organizowana jest przez Stację Morską w Helu w ramach Programu Kierunek Bałtyk. Partnerem programu jest Grupa LOTOS.

CSR

Tegoroczną bohaterką Dnia Ryby jest babka. Od takiego słowa zaczyna się nazwa pięciu gatunków ryb, które możemy spotkać w wodach Zatoki Puckiej.

Dzień Ryby w Helu to wydarzenie skierowane do odbiorców w każdym wieku, które uczy poprzez zabawę. Organizatorzy i partnerzy przy pomocy atrakcyjnych stoisk edukacyjnych, gier i konkursów chcą przybliżyć mieszkańcom i turystom świat bałtyckiej ichtiofauny. Jak co roku, na swoje stoiska zapraszają nie tylko pracownicy Stacji Morskiej, ale także partnerzy - Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego (FRUG), Zakład Geologii Morza i Stacja Biologiczna Uniwersytetu Gdańskiego, Nadmorski Park Krajobrazowy oraz wiele organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną Bałtyku. Na gości czeka gra terenowa, która będzie wymagała odwiedzenia wielu urokliwych zakątków Helu. W „Kinie Morświna” będzie można obejrzeć filmy dokumentalne poświęcone bałtyckiej faunie i florze oraz problemom, z którymi jej przedstawiciele muszą się borykać.

Jak co roku obchody Dnia Ryby w Helu będą wspierane przez rybaków łodziowych z pobliskiej rybaczówki i właścicieli niektórych helskich restauracji. Zaraz po porannych połowach, rybacy będą sprzedawać świeżo złowione ryby i prezentować sztukę ich filetowania, natomiast restauratorzy dołożą wszelkich starań, aby w ich ofercie znalazły się dania ze „srebra Bałtyku” (śledzi i szprotów), których zasoby w Bałtyku są bezpieczne, a połowy w najmniejszym stopniu zagrażają życiu ssaków morskich.

Tegoroczny Dzień Ryby w Helu organizowany jest w ramach realizowanego przez Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego wraz ze Stacją Morską IO UG projektu „Przyjaciel środowiska naturalnego – zajęcia i wydarzenia organizowane w zakresie edukacji przyrodniczej i ekologicznej w województwie pomorskim w roku 2019”, finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. 

Wyposażenie stoisk informacyjnych oraz działania na rzecz edukacji pro-przyrodniczej i ochrony przyrody wspiera także Grupa LOTOS w ramach programu społeczno-ekologicznego realizowanego na Pomorzu pod nazwą „LOTOS pomaga bałtyckiej przyrodzie”.

 ***

Dział Komunikacji Zewnętrznej, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel. 58 308 72 29, 58 308 70 44, e-mail: media@grupalotos.pl

Udostępnij